Актуелности

АКОКВО је учествовала на састанку Тематске групе Ц за обезбјеђење квалитета високог образовања у организацији Групе за праћење Болоњског процеса (BFUG)

Догађај у организацији Тематске групе Ц за обезбјеђење квалитета високог образовања окупио је представнике агенција за обезбјеђење квалитета високог образовања, представнике министарстава, као и све релевантне стејкхолдере у систему обезбјеђења квалитета широм Европског простора високог образовања (ЕHЕА), у Констанци (Румунија) у периоду од 13. до 14.јуна 2024.године.

Тематска група Ц формирана је у оквиру кровне Групе за праћење Болоњског процеса (BFUG) с циљем испуњења једне од три кључне обавезе које произилазе из Болоњских реформи, а која се односи на обезбјеђење квалитета високог образовања.

Помоћница директора АКОКВО и представница Црне Горе у Групи за праћење Болоњског процеса (BFUG) Милица Кавеџић, представила је степен реализације Акционог плана Црне Горе у BFUG-у у периоду од обнове чланства Црне Горе у овој Групи, до данас.

Том приликом, помоћница директора представила је Интерну Анализу усклађености са Европским стандардима и смјерницама (ЕSG) из маја 2024.године, и истакла изазове са којима се АКОКВО тренутно суочава, нарочито у дијелу усклађености са стандардом ЕСГ 3.3. који истиче потребу за постизањем независности у раду агенција.

Директорица румунске агенције за обезбјеђење квалитета Цристина Гхитулица, уједно и пресједавајућа Групе, представила је досадашња постигнућа и будуће планове, наводећи да су током Министарске конференције у Тирани истакнути позитивни резултати рада ове Групе, уз увјерење да ће та пракса наставити и у наредном периоду.

Овај догађај је био прилика и за представљање закључака Министарске конференције у Тирани, нарочито у дијелу који се тиче званичног дописа Европске асоцијације агенција за обезбјеђење квалитета (ЕNQА), која је министрима земаља ЕHЕА упутила молбу за подршку агенцијама за обезбјеђење квалитета, на путу испуњења ЕSG, а нарочито у дијелу сљедеће три активности:

  1. обезбјеђење законодавног оквира на начин који омогућава испуњење ЕSG-а;
  2. поспјешивање међународне сарадње кроз смањење националних баријера и подизање транспарентности;
  3. његовање значаја екстерног обезбјеђења квалитета кроз омогућавање увођења флексибилних приступа у раду, као и приступа који су усмјерени на континуирано побољшање од стране агенција за обезбјеђење квалитета.

У другом дијелу Агенде акценат је стављен на процесе дигитализације, концепт „европске дипломе“, микрокреденцијале, а такође, договорено је и да ће приоритети у наредном периоду рада Групе бити усмјерени на сљедеће теме: европски приступ у обезбјеђењу квалитета заједничких програма, тематске анализе, дигитализацију процеса, као и стратегије интернационализације.

Догађај у Констанци био је прилика за низ билатералних састанака са представницима агенција из Словачке, Румуније, Летоније, Аустрије, Литваније и Босне и Херцеговине с циљем дијељења експертизе на путу испуњења стандарда ЕSG 3.3, а који се односи на независност Агенције.

Font Resize