Актуелности

Састанак Групе за праћење Болоњског процеса (BFUG) – трендови и изазови у Европском простору високог образовања и трасирање пута за Министарску конференцију 2024. године

Милица Кавеџић, помоћница директора Агенције у сектору за обезбјеђење квалитета и истраживање, и представница Црне Горе у Групи за праћење Болоњског процеса (BFUG), присуствовала је састанку Групе, који је одржан у Мадриду у периоду од 15-17. новембра 2023. године.

Састанку су присуствовале делегације земаља потписница Болоњског процеса, њих 49, с циљем идентификације досадашњих резултата у имплементацији Болоњског процеса у Европском простору високог образовања (ЕHЕА).  Наиме, BFUG Група надлежна је за реализацију активности, као и за праћење мјера и препорука дефинисаних ткз. „Комунике-ом“, између двије Министарске конференције.

Тродневним састанком у Мадриду пресједавали су Шпанија (домаћин) и Грузија, као и земља замјеник копредсједавајућих – Албанија. Имајући у виду да Шпанија тренутно предсједава Савјетом Европске уније, састанак је отворио државни секретар у Министарству универзитета Шпаније, наводећи значај имплементације реформи које је донио Болоњски процес, уз истицање изазова са којима се систем високог образовања суочава и које је потребно превазићи у наредном периоду.

Фокус састанка био је усмјерен на припрему документације и представљање резултата имплементације Болоњског процеса, који ће се бити усвојени на Министарској конференцији у Тирани, заказаној за 29. и 30. мај 2024. године.

У вези са тим, током састанка анализиране су радне верзије Извјештаја о имплементацији Болоњског процеса и  „Комунике-а“ који ће бити потписан од стране министара надлежних за област високог образовања, у Тирани 2024. године.

Извјештај о имплементацији, у коме су се на иницијативу представника Црне Горе у Болоњском процесу, а након израде и упућивања свих релевантних информација о статусу импелентације Болоњских реформи у Црној Гори, током јуна мјесеца 2023. године, нашли и подаци везани за Црну Гору, документ је који земљама ЕHЕА ставља до знања посвећеност Црне Горе заједничким, европским реформама.

Анализом трендова у области обезбјеђења квалитета, уочено је да су се од укупно 49 земаља, њих 32 у потпуности ускладиле са Европским стандардима и смјерницама (ESG) и примјењују их у поступцима евалуација свих установа високог образовања, док је код 8 земаља достигнута потпуна усклађеност са ESG, међутим системи тих земаља не захтијевају од свих установа високог образовања континуирану провјеру. Код 9 земаља, међу којима спада и Црна Гора, ESG се примјењује, али се ове земље нијесу у потпуности ускладиле са његовим стандардима.

Имајући у виду да је „Комунике“ најзначајнији документ који представља стратешки оквир и утврђује смјернице и препоруке за развој високог образовања на подручју ЕHЕА, доминантан дио дискусије био је посвећен управо овој теми, када је по први пут и презентована радна верзија ткз. „Тирана Комунике-а“. Поменути документ је још једанпут истакао значај обазбјеђења квалитета и имплементације ESG стандарда.

Састанак је резултирао препорукама земљама чланицама Болоњског процеса за пружање додатних напора у циљу унапрјеђења поменутих докумената, како би се на најквалитетнији начин установио нови стратешки оквир развоја високог образовања на нивоу EHEA, у наредном четворогодишњем периоду.

Font Resize