Представнице АКОКВО присуствовале су тродневном састанку Координационе групе: Дијалог о глобалним политикама, у организацији Групе за праћење Болоњског процеса (BFUG), одржаном у Риму, Италија, у периоду од 27-29. септембра 2023. године.
Тема састанка била је посвећеност примјени 4. циља одрживог развоја Уједињених нација (SDG4), статус његове примјене у појединим земљама, укљученост у национална стратешка документа, мониторинг и финансирање имплементације истог.
Први дан је био посвећен представљању циљева и активности у оквиру Европског простора високог образовања (EHEA), уз истицање чињенице да се Болоњски процес може посматрати као модел или извор инспирације за земље које теже реформама и квалитету високог образовања, а ни у ком случају као „етикета за квалитет“, нити „брзи рецепт“ за модернизацију и реформе у високом образовању. Даље, EHEA је продукт Болоњског процеса који укључује земље EU, али и шире, тј. све земље чланице Савјета Европе, а међу којима је и Црна Гора.
EHEA је усвојила 3 кључне обавезе у циљу спровођења поменутих реформи, а то су: обезбјеђење квалитета у складу са ESG, квалификациони оквир и Лисабонска конвенција о признавању и додатак дипломи. Фокус састанка у Риму је била кључна обавеза која се односи на квалитет, и то прецизније на примјену 4. циља одрживог развоја (SDG4).
Током другог дана, у уводној сесији представљени су свих 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација, као и истраживање које се односило на имплементацију ових циљева у појединим земљама. Агенда другог дана је била осмишљена на начин да се Координациона група: Дијалог о глобалним политикама подијели у 3 подгрупе које су добиле различите радне задатке. Представнице Агенције су учествовале у подгрупама 1. за израду стратегије која укључује SD4 и у подгрупи 3. за локализацију циљева одрживог развоја и остваривање партнерстава.
Истакнуто је да израда стратешког документа на националном нивоу представља први корак у имплементацији SDG-а, па је стога анализирано која од земаља већ има израђене стратегије које укључују SDG , али исто тако идентификован је оквир, тј. како треба да изгледа стратегија која прецизно дефинише примјену SDG, прецизира начине имплементације, мониторинга, као и финансирања истог.
Примјери земаља и система високог образовања које имплементирају SDG-4 кроз своје институције су: Аустрија, Хрватска, Грчка, Ирска, Словенија и Велика Британија.
Такође, анализирано је како се земље тренутно односе према постављеним приоритетима у оквиру SDG-а, како су ти приоритети инкорпорирани у националним стратегијама, као и ко су релевантни стејкхолдери који учествују у том процесу.
Трећи дан је био посвећен сумирању утисака и кључних порука из поменуте 3 подгрупе, али и представљању Агенде за наредни састанак Координационе групе, као и Агенде Форума о глобалним политикама, који ће представљати увод у Министарску конференцију у Тирани 2024. године.