У складу са Законом о високом образовању, члан 13а, АКОКВО је у обавези да предлаже мјере за унапређење квалитета високог образовања. Такође, у складу са стандардом 3.4. Европских стандарда и смјерница (ESG), АКОКВО је у обавези да израђује тематске анализе које описују и анализирају активности из екстерног обезбјеђења квалитета.
Основе за истраживања су:
-
- Поступци акредитације и реакредитације који, филтрирањем података идентификују добре и лоше праксе, дају препоруке за унапрјеђење стања;
- Компаративне анализе система обезбјеђења квалитета на простору EHEA;
- Теме од значаја за актуелни контекст и унапређење система високог образовања.
- У циљу испуњења стандарда ESG 3.4. „Тематске анализе“, АКОКВО је у другој половини 2023. године покренула сет нових идеја како би се започело са истраживачким активностима, како у дијелу поступака евалуција, тако и у дијелу предлагања мјера за унапређење система високог образовања.
Сектор за обезбјеђење квалитета је у циљу што квалитетније припреме за чланство у ЕНQА, и с тим у вези идентификације статуса испуњености појединих ESG стандарда, током јуна 2023. године, приступио изради Интерне анализе усклађености система обезбјеђења квалитета на основу Европских стандарда и смјерница. Поменути документ представља јасан водич са идентификованим роковима за испуњење препорука од стране АКОКВО с једне стране, као и квалитетну базу аргумената који указују на нужност промјене законског оквира и подзаконских аката, с друге стране.
Основ за израду Интерне анализе базиран је на резултатима евалуације спроведене током 2020. године од стране Савјета за регионалну сарадњу (RCC) и његових експерата, а који су резултирали израдом документа под називом „Оцјењивање система обезбјеђења квалитета у Црној Гори на основу Европских стандарда и смјерница за обезбјеђење квалитета“.
- У другој половини 2023. године АКОКВО је иницирала идеју за спровођење истраживања о аспирацијама матураната на путу преласка из средњошколског у високо образовање.
У вези са тим, а узимајући у обзир недостатак квалитетних информација приликом доношења одлуке о наставку образовања од стране матураната, АКОКВО је иницирала идеју о припреми Упитника који је у априлу 2024. дистрибуиран матурантима средњих школа у Црној Гори. Изради Упитника претходила је анализа сродних истраживања у земљама попут Србије, Хрватске, Аустрије, Уједињеног Краљевства, Сједињених Америчких Држава и Канаде. Наиме, тим запослених у сектору за обезбјеђење квалитета и истраживање јер кроз вишемјесечну анализу званичних истраживања и објављених научних радова на тему аспирација матураната из горе наведених земаља, дефинисао категорије тј. области истраживања у оквиру којих су груписана сродна питања и то на начин да Упитник обухвати следеће категорије: предиспозиције ученика и социоекономски аспект, планове и увјерења, разлоге за наставак образовања, карактеристике установе високог образовања, као и изворе информисања и начине доношења одлуке.
Добијени подаци послужиће за анализу планова, мотива, разлога, социоекономских утицаја, личних предиспозиција и преференција матураната, као и инструмената који би били подршка за што квалитетније доношење одлука о наставку образовања.
- У намјери да Агенција за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања кроз дјелокруг својих надлежности, пружи допринос рјешавању једног од горућих проблема са којима се наше друштво суочава, а то је проблем неусклађености понуде и тражње на тржишту рада, Сектор за обезбјеђење квалитета и истраживање је у последњем кварталу 2023. године приступио активностима на изради Анализе о резултатима истраживања тржишта рада које спроводе установе високог образовања у Црној Гори.
Наиме, чланом 44 Закона о високом образовању предвиђено је да су установе високог образовања у обавези да спроведу истраживање тржишта рада једном у пет година, а чији резултати се разматрају код припреме извјештаја о самоевалуацији, а касније анализирају кроз извјештај експерата. Исти члан Закона такође предвиђа да су установе високог образовања у обавези да резултате поменутог истраживања објављују на свом сајту.
У вези са тим, предмет поменутог истраживања је анализа одговора експертске комисије у вези са критеријумом ф, Стандарда 7 извјештаја о реакредитацији, како би се дошло до сазнања да ли су, и у којој мјери, резултати истраживања тржишта рада коришћени приликом оцјене испуњености критеријума.
- АКОКВО посвећује значајан дио истраживачких активности изради компаративних анализа у вези са појединим питањима од значаја, а са циљем преноса добре праксе. У вези са тим, АКОКВО је израдила:
-
- Компаративну анализу имлепентације ESG стандарда 3.3, која даје преглед испуњености питања независности агенција и то на примјеру 11 агенција из различитих земаља.
- Компаративну анализу имплементације стандарда ESG 3.6, која даје преглед методологије у вези са постојањем интерних процедура у агенцијама и то на примјеру пет агенција.
- Компаративну анализу испуњености ЕSG стандарда приликом екстерне евалуације од стране ЕNQA на примјеру земаља: Холандија, Словачка и Летонија.
- АКОКВО је учествовала у изради Извјештаја о имплементацији Болоњског процеса кроз анализу и прикупљање података међу свим релевантним стејкхолдерима, о статусу имплементације реформи Болоњског процеса у Црној Гори. Такође, АКОКВО је дала допринос у свим фазама унапређења поменутог Извјештаја, кроз упућивање коментара Групи за праћење Болоњског процеса.
- АКОКВО реализује редовне активности у вези са вођењем базе актуелних акредитација студијских програма, односно реакредитација установа високог образовања, и у вези са тим спроводи следеће активности:
- Ажурирање базе акредитованих студијских програма и реакредитованих установа;
- Ажурирање базе студијских програма који су реакредитовани кроз поступке реакредитације установа високог образовања;
- Ажурирање заједничке базe акредитованих студијских програма и установа држава Западног Балкана;
- У циљу мoниторинга и квантитативног прегледа система високог образовања у Црној Гори, АКОКВО на годишњем нивоу ажурира интерну базу уписаних и дипломираних студената у Црној Гори, базу установа високог образовања и студијских програма, и врши мониторинг кретања поменутих података.