Font Resize
Актуелности

Помоћница директора АКОКВО учествовала је на Министарској конференцији у Тирани, Република Албанија, у периоду од 29-30.маја

Помоћница директора у сектору за обезбјеђење квалитета и истраживање, Милица Кавеџић учествовала је на Министарској конференцији у Тирани, Република Албанија, у периоду од 29-30.маја 2024.године, у својству званичног представника Црне Горе у Групи за праћење Болоњског процеса (BFUG).

Министарска конференција се традиционално реализује у организацији Групе за праћење Болоњског процеса (BFUG), а њен овогодишњи домаћин било је Министарство образовања и спорта Републике Албаније, гдје су се на једном мјесту окупиле делегације земаља чланица Европског простора високог образовања (ЕHEА), и њихови консултативни партнери (њих 47), предвођене министрима надлежним за област образовања, са циљем сагледавања достигнућа у имплементацији Болоњских реформи, као и са циљем дискусије на најзначајније теме и изазове са којима се суочавају системи високог образовања.

Делегацију Црне Горе приликом званичне посјете Тирани, предводила је министарка просвјете, науке и иновација, проф.др Анђела Јакшић-Стојановић, а поред помоћнице директора АКОКВО, делегацију су чинили и мр Драгана Ћетковић, в.д. генералне директорице Директората за високо образовање и студентски стандард, проф.др Владимир Божовић, ректор Универзитета Црне Горе, као и Андреј Вукчевић, предсједник Студентског парламента, Универитета Црне Горе.

Овај догађај је на једном мјесту окупио званичнике, доносиоце одлука, консултативне партнере, ректоре универзитета, студенте и остале релевантне учеснике у систему високог образовања.

Конференцију је отворио предсједник Владе Републике Албаније, Еди Рама заједно са министарком образовања и спорта Републике Албаније, Огертом Манастирлиу.

На Министарској конференцији усвојен је Тирана Communique, документ који представља будући, заједнички оквир дјеловања на простору ЕHEA, с циљем имплементације шест фундаменталних вриједности система високог образовања, а које укључују: академске слободе, академски интегритет, аутономију установа високог образовања, партиципацију студената у управљачким структурама установа и агенција за обезбјеђење квалитета, као и јавну одговорност, како установа, тако и доносилаца одлука у систему високог образовања.

Обезбјеђење квалитета у складу са Европским стандардима и смјерницама (ЕSG), академски интегритет, укљученост студената у управљачке структуре, цјеложивотно учење, достизање циљева одрживог развоја УН-а (SDG), адекватна примјена вјештачке интелигенције (АI), као и мобилност студената (најмање 20%), представљају неке од најважнијих смјерница будућих праваца развоја високог образовања до 2030.године, а који су дефинисани овим документом.

Текст Тирана Communique предложен је од стране Групе за праћење Болоњског процеса и конципиран на начин да одражава приједлоге и резултате рада ове Групе, као и повезаних подгрупа, у периоду између двије Министарске конференције. Секретаријатом Групе за праћење Болоњског процеса је у протеклом четворогодишњем периоду предсједавала Република Албанија, која је уједно домаћин овогодишње Конференције.

Конференција је била фокусирана на неколико кључних области и тема које се односе на изазове имплементације кључних обавеза Болоњског процеса, европску перспективу интернационализације и мобилности, улогу високог образовања у испуњавању дигиталних и зелених императива, очување основних академских вредности, као и друштвену димензију високог образовања.

Извјештај о имплементацији Болоњских реформи, у коме су приказани и подаци у напретку Црне Горе, констатује да је прогрес евидентан, али је потребно уложити додатне напоре како би се достигли постављени циљеви EHEA 2030.

Конференција у Тирани означила је нову прекретницу у заједничким напорима чланица Европског простора високог образовања посвећености стварању инклузивног, иновативног и међусобно повезаног простора високог образовања широм Европе.

Током Министарске конференције у Тирани, помоћница директора Милица Кавеџић имала је прилику да се састане са Доуглас Блаксток-ом, предсједником Управљачке скупштине Европске асоцијације за обезбјеђење квалитета (ЕNQА), као и са директорицом поменуте асоцијације Анном Говер, и информисала их о актуелним изазовима са којима се АКОКВО суочава. Поред званичних представника ЕNQА, помоћница директора је разговарала и са представницима агенција за обезбјеђење квалитета из Србије и Румуније, као и са представницима аустријске делегације.

Такође, црногорска делегација предвођена министарком просвјете, науке и иновација, проф.др Анђелом Јакшић-Стојановић је током Министарске конференције у Тирани реализовала и за низ билатералних сусрета и то са делегацијама које су предводили ресорни министри Мађарске, Луксембурга, Турске.