Aktuelnosti

Pomoćnica direktora AKOKVO učestvovala je na Ministarskoj konferenciji u Tirani, Republika Albanija, u periodu od 29-30.maja

Pomoćnica direktora u sektoru za obezbjeđenje kvaliteta i istraživanje, Milica Kavedžić učestvovala je na Ministarskoj konferenciji u Tirani, Republika Albanija, u periodu od 29-30.maja 2024.godine, u svojstvu zvaničnog predstavnika Crne Gore u Grupi za praćenje Bolonjskog procesa (BFUG).

Ministarska konferencija se tradicionalno realizuje u organizaciji Grupe za praćenje Bolonjskog procesa (BFUG), a njen ovogodišnji domaćin bilo je Ministarstvo obrazovanja i sporta Republike Albanije, gdje su se na jednom mjestu okupile delegacije zemalja članica Evropskog prostora visokog obrazovanja (EHEA) i njihovi konsultativni partneri (njih 47), predvođene ministrima nadležnim za oblast obrazovanja, sa ciljem sagledavanja dostignuća u implementaciji Bolonjskih reformi, kao i sa ciljem diskusije na najznačajnije teme i izazove sa kojima se suočavaju sistemi visokog obrazovanja.

Delegaciju Crne Gore prilikom zvanične posjete Tirani, predvodila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof.dr Anđela Jakšić-Stojanović, a pored pomoćnice direktora AKOKVO, delegaciju su činili i mr Dragana Ćetković, v.d. generalne direktorice Direktorata za visoko obrazovanje i studentski standard, prof.dr VladimirBožović, rektor Univerziteta Crne Gore, kao i Andrej Vukčević, predsjednik Studentskog parlamenta, Univeriteta Crne Gore.

Ovaj događaj je na jednom mjestu okupio zvaničnike, donosioce odluka, konsultativne partnere, rektore univerziteta, studente i ostale relevantne učesnike u sistemu visokog obrazovanja.

Konferenciju je otvorio predsjednik Vlade Republike Albanije, Edi Rama zajedno sa ministarkom obrazovanja i sporta Republike Albanije, Ogertom Manastirliu.

Na Ministarskoj konferenciji usvojen je Tirana Communique, dokument koji predstavlja budući, zajednički okvir djelovanja na prostoru EHEA, s ciljem implementacije šest fundamentalnih vrijednosti sistema visokog obrazovanja, a koje uključuju: akademske slobode, akademski integritet, autonomiju ustanova visokog obrazovanja, participaciju studenata u upravljačkim strukturama ustanova i agencija za obezbjeđenje kvaliteta, kao i javnu odgovornost, kako ustanova, tako i donosilaca odluka u sistemu visokog obrazovanja.

Obezbjeđenje kvaliteta u skladu sa Evropskim standardima i smjernicama (ESG), akademski integritet, uključenost studenata u upravljačke strukture, cjeloživotno učenje, dostizanje ciljeva održivog razvoja UN-a (SDGs), adekvatna primjena vještačke inteligencije (AI), kao i mobilnost studenata (najmanje 20%), predstavljaju neke od najvažnijih smjernica budućih pravaca razvoja visokog obrazovanja do 2030.godine, a koji su definisani ovim dokumentom.

Tekst Tirana Communique predložen je od strane Grupe za praćenje Bolonjskog procesa i koncipiran na način da odražava prijedloge i rezultate rada ove Grupe, kao i povezanih podgrupa, u periodu između dvije Ministarske konferencije. Sekretarijatom Grupe za praćenje Bolonjskog procesa je u proteklom četvorogodišnjem periodu predsjedavala Republika Albanija, koja je ujedno domaćin ovogodišnje Konferencije.

Konferencija je bila fokusirana na nekoliko ključnih oblasti i tema koje se odnose na izazove implementacije ključnih obaveza Bolonjskog procesa, evropsku perspektivu internacionalizacije i mobilnosti, ulogu visokog obrazovanja u ispunjavanju digitalnih i zelenih imperativa, očuvanje osnovnih akademskih vrednosti, kao i društvenu dimenziju visokog obrazovanja.

Izvještaj o implementaciji Bolonjskih reformi, u kome su prikazani i podaci u napretku Crne Gore, konstatuje da je progres evidentan, ali je potrebno uložiti dodatne napore kako bi se dostigli ciljevi EHEA 2030.

Konferencija u Tirani označila je novu prekretnicu u zajedničkim naporima članica Evropskog prostora visokog obrazovanja posvećenosti stvaranju inkluzivnog, inovativnog i međusobno povezanog prostora visokog obrazovanja širom Evrope.

Tokom Ministarske konferencije u Tirani, pomoćnica direktora Milica Kavedžić imala je priliku da se sastane sa Douglas Blackstok-om, predsjednikom Upravljačke skupštine Evropske asocijacije za obezbjeđenje kvaliteta (ENQA), kao i sa direktoricom pomenute asocijacije Annom Gover, i informisala ih o aktuelnim izazovima sa kojima se AKOKVO suočava. Pored zvaničnih predstavnika ENQA, pomoćnica direktora je razgovarala i sa predstavnicima agencija za obezbjeđenje kvaliteta iz Srbije i Rumunije, kao i sa predstavnicima austrijske delegacije.

Takođe, crnogorska delegacija predvođena ministarkom prosvjete, nauke i inovacija, prof.dr Anđelom Jakšić-Stojanović je tokom Ministarske konferencije u Tirani realizovala i za niz bilateralnih susreta i to sa delegacijama koje su predvodili resorni ministri Mađarske, Luksemburga, Turske.

Font Resize