Događaj u organizaciji Tematske grupe C za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja (TPG C) okupio je predstavnike agencija za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, predstavnike ministarstava, kao i sve relevantne stejkholdere u sistemu obezbjeđenja kvaliteta širom Evropskog prostora visokog obrazovanja (EHEA), u Konstanci (Rumunija) u periodu od 13. do 14.juna 2024.godine.
Tematska grupa C formirana je u okviru krovne Grupe za praćenje Bolonjskog procesa (BFUG) s ciljem ispunjenja jedne od tri ključne obaveze koje proizilaze iz Bolonjskih reformi, a koja se odnosi na obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja.
Pomoćnica direktora AKOKVO i predstavnica Crne Gore u Grupi za praćenje Bolonjskog procesa (BFUG) Milica Kavedžić, predstavila je stepen realizacije Akcionog plana Crne Gore u BFUG-u u periodu od obnove članstva Crne Gore u ovoj Grupi, do danas.
Tom prilikom, pomoćnica direktora predstavila je Internu Analizu usklađenosti sa Evropskim standardima i smjernicama (ESG) iz maja 2024.godine, i istakla izazove sa kojima se AKOKVO trenutno suočava, naročito u dijelu usklađenosti sa standardom ESG 3.3. koji ističe potrebu za postizanjem nezavisnosti u radu agencija.
Direktorica rumunske agencije za obezbjeđenje kvaliteta Cristina Ghitulica, ujedno i presjedavajuća Grupe TPG C, predstavila je dosadašnja postignuća i buduće planove, navodeći da su tokom Ministarske konferencije u Tirani istaknuti pozitivni rezultati rada ove Grupe, uz uvjerenje da će ta praksa nastaviti i u narednom periodu.
Ovaj događaj je bio prilika i za predstavljanje zaključaka Ministarske konferencije u Tirani, naročito u dijelu koji se tiče zvaničnog dopisa Evropske asocijacije agencija za obezbjeđenje kvaliteta (ENQA), koja je ministrima zemalja EHEA uputila molbu za podršku agencijama za obezbjeđenje kvaliteta, na putu ispunjenja ESG, a naročito u dijelu sljedeće tri aktivnosti:
- obezbjeđenje zakonodavnog okvira na način koji omogućava ispunjenje ESG-a;
- pospješivanje međunarodne saradnje kroz smanjenje nacionalnih barijera i podizanje transparentnosti;
- njegovanje značaja eksternog obezbjeđenja kvaliteta kroz omogućavanje uvođenja fleksibilnih pristupa u radu, kao i pristupa koji su usmjereni na kontinuirano poboljšanje od strane agencija za obezbjeđenje kvaliteta.
U drugom dijelu Agende akcenat je stavljen na procese digitalizacije, koncept „evropske diplome“, mikrokredencijale, a takođe, dogovoreno je i da će prioriteti u narednom periodu rada Grupe biti usmjereni na sljedeće teme: evropski pristup u obezbjeđenju kvaliteta zajedničkih programa, tematske analize, digitalizaciju procesa, kao i strategije internacionalizacije.
Događaj u Konstanci bio je prilika za niz bilateralnih sastanaka sa predstavnicima agencija iz Slovačke, Rumunije, Letonije, Austrije, Litvanije i Bosne i Hercegovine s ciljem dijeljenja ekspertize na putu ispunjenja standarda ESG 3.3 koji se odnosi na nezavisnost Agencije.